úvodný obrázok stránky
 

Šteniatko ridgebacka.

... Takže takéhoto "anjelika" ste si doniesli domov? V podstate môže nastať niekoľko scenárov ;-)

1. podľahnete kráse a podmanivosti tohoto tvora a tento tvor si Vás postupne vychová podľa svojich predstáv - tzn. jedlo dostáva keď ono chce, berie si jedlo odkiaľ chce, leží si kde chce, správa sa ako chce - v jeho svorke je vodcom ono. Z toho postupne vyplýva stále viac a viac problémov a vy sa čudujete prečo je Váš pes nevychovaný a stáva sa príťažou okoliu.

2. podľahnete kráse a podmanivosti tohoto tvora, ale hneď od začiatku stanovíte pravidlá ako ho budete vychovávať a budete ich dôsledne dodržiavať, stanovíte mu vodcu svorky a jeho miesto vo svorke. Prirodzene si vychováte psa, ktorý bude vyrovnaný, bez poruch správania a bude radosťou nielen pre Vás, ale aj pre Vaše okolie.

Alebo môže nastať niečo ako scenár 3, ktorý bude predstavovať kombináciu medzi scenárom 1. a 2.

Naše rady by Vás mali naviesť, aby ste sa čo najviac priblížili k scenáru 2, aby Váš pes bol radosťou pre Vás a Vaše najbližšie okolie. A aby ste to dosiahli treba začať už od šteniatka.

Prvý deň (prvý týždeň)

V podstate táto téma je rozvedená najmenej v dvoch knižkách, ktoré sme si prečítali pred zaobstaraním malého RR. Súhlasime s radami, ktoré tam boli napísané a my ich skúsime rozšíriť o naše skúsenosti a pozrieme sa na veci z pohľadu šteniatka.

Z pohľadu šteniatka je príchod do novej rodiny zmena svorky na ktorú bolo zvyknuté. Prechod do novej svorky je pre šteniatko stresujúci. Medzi svojimi súrodencami to malo ľahšie lebo hovorili spolu rovnakým jazykom. Šteniatko malo určené miesto v hierarchii, ktoré mu stanovovalo čo môže a čo nemôže. Všetko bolo jasné.

Teraz prišlo šteniatko do novej svorky v ktorej nepozná pravidlá, nepozná svoje miesto v hierarchii a všetko je nové a nič nie je jasné. Vy sa stávate v tom momente vodcom svorky, ktorý by mal všetko riešiť a pomôcť udomácniť sa novému členovi rodiny. Je dôležité začať s výchovou hneď po príchode domov. Ideálne je keď si šteniatko donesiete domov pred začiatkom dovolenky, aspoň týždňovej. My sme tak urobili a som si istý, že sa to odzrkadlilo v bezproblémovom začlenení našeho nového spoločníka. Naša Peggy k nám prišla na začiatku dvojtýždňovej dovolenky a počas týchto spoločných dní sme ju naučili všetko čo pre pobyt u nás vtedy potrebovala. Tento prechod do nového prostredia je veľmi dôležitý a treba si na to vyhradiť primeraný čas. Samozrejme každe šteniatko je povahovo iné, ale v tomto prípade platí, že čím viac času investujete, tým lepšie. Aby ste mali predstavu, čo všetko sa musí šteniatko naučiť, tak Vám to skúsime v bodoch vymenovať (určite na niečo zabudneme, ale časom to určite doplníme).

1. Šteniatko sa musí naučiť pohybovať v novom prostredí. U chovateľa bolo napr. zvyknuté na drevenú dlážku v kuchyni a mäkkú trávu vonku. Vy ho donesiete domov a čudujete sa že Vám z trávnika nechce prejsť po dlažbe do domu. Šteniatko dlažbu nepozná a potrebuje sa s ňou zoznámiť, oňuchať, ohmatať a porozmýšľať. Toto môže trvať kľudne aj niekoľko minút. Nám sa stalo, že sme po donesení Peggy domov, trávili celý deň vonku na trávniku a večer sme chceli aby išla s nami do domu a vtedy nastal spomínaný problém, že mala prejsť po povrchu, ktorý nepoznala. V ten prvý večer to nakoniec ani nezvládla, museli sme ju preniesť do pelieška na rukách. Ďalší deň ráno sme nechali Peggy nech si znovu dlažbu oňuchá a vyskúša a nakoniec pekne pomaličky prešla po dlažbe z domu do záhrady na trávu. Tu platí, že treba šteniatko RR povzbudzovať a dať mu čas, akékoľvek násilné nútenie je neúčinné a vytvára hneď v úvode napätie medzi členmi svorky. Vodca svorky (Vy) si musí v prvom rade získať dôveru člena svorky (šteňaťa) a násilím sa to dosiahnúť nedá. Pozrite si prírodopisný film o vlkoch a zistíte ako sa správajú dominantní členovia svorky k šteňatám - násilie a agresivitu tam určite nenájdete. Jednoducho povedané šteniatko potrebuje čas na zoznámenie s prostredím a pomôžete mu keď ho budete povzbudzovať a nie nasilu niekam ťahať alebo tlačiť.

2. Šteniatko sa musí naučiť prípadne si musí upevniť hygienické návyky. Ak kupujete šteniatko od dobrého chovateľa, tak zvyčajne stačí tieto hygienické návyky upevniť. Základy už získalo od matky, ktorej pomáhal chovateľ. RR je od prírody veľmi čistotný, čiže s týmto by nemali byť väčšie problémy aj keď dvom trom mláčkam sa určite nevyhnete. Ak sa šteniatku poctivo venujete prvé dva týždne, tak sa môžete spoľahnúť, že po tomto čase, sa šteniatko vyprázdni v dome iba v prípade nejakých zdravotných ťažkostí. Chcem Vás hneď u šteniatka upozorniť na špecialitu RR a to je, že v prípade nepriaznivého počasia alebo v zime váčšina RR nechce vychádzať z domu a radšej drží svoju potrebu ako by išiel do nečasu. Už od malička treba RR zvykať na to, že musí ísť von na potrebu aj keď prší alebo je zima. Musíte ho donútiť, prípadne si dať pršiplášť a stáť s RR vonku dokedy sa nevyprázdni. Je veľmi užitočné naučiť aj príkaz, kedy sa pes vyprazdni na povel. Keď toto zvládnete, tak máte vyhrané a časom možno s prekvapením zistíte, že Váš RR je čistotnejší ako iné plemená psov prípadne niektorí ľudia :-).

3. Šteniatko sa musí naučiť správať k ďalším ľuďom. Musí sa naučiť správať k Vašim priateľom, ktorí Vás navštevujú a taktiež k ľuďom, ktorých stretáva na ulici, pri prechádzkach a podobne. A Vy ste ten, ktorý mu musí jasne stanoviť pravidlá, že so známymi sa môže hrať a vystrájať, ale nesmie skákať, nesmie žobrať jedlo, nesmie hrýzť, musí byť jemné k deťom. K cudzím ľuďom by sa malo šteniatko správať neutrálne, nemá vyskakovať ani nijak inak otravovať. Ak je cudzí človek priateľský, tak nebránime šteniatku aby sa s cudzím človekom pozdravilo. Čím skôr a dôslednejšie naučíte šteniatko pravidlá správania v ľudskej spoločnosti, tým skôr získate bezproblémového spoločníka, s ktorým budete vítaný medzi priateľmi a zaručujeme Vám, že sa spoznáte aj s mnohými ľuďmi s ktorými by ste sa bez psa ani nedali do reči.