úvodný obrázok stránky
 

Všeobecné informácie o rhodézskom ridgebackovi.

V týchto riadkoch nájdete odpoveď prečo je práve pre Vás ridgeback vhodným psom alebo práve naopak prečo by ste si nemali zaobstarávať ridgebacka.

RR je člen rodiny a spoločník, určite to nie je pes, ktorý by bol spokojný na dvore, keď celá jeho svorka sedí v obývačke pri televízore. RR bude chcieť ležať pri Vašich nohách prípadne si ľahne do svojho pelechu a raz za čas prejde byt alebo dom a skontroluje všetkých členov svorky, kde sa nachádzajú a čo robia. My sme tiež riešili, že do domu chceme veľkého strážneho psa. Už veľa rokov sme zamilovaní do plemena RR a postupne sa menil náš prístup, že kde vlastne RR bude. Najskor mal byť na dvore, potom mal mať pelech v predsieni, ale nakoniec skončil úplne prirodzene v našom obývacom priestore okrem spálne. A musíme povedať, že neľutujeme a dávame za pravdu knihám, ktoré to tvrdia, že rr nemá byť sám vonku.

Po troch rokoch spolunažívania sa nám najviac osvedčil model, že náš RR (ďalej Peggy) má pelech v dome a tiež pohodlnú búdu na dvore. Keď je teplota vonku nad bodom mrazu, tak Peggy pri našom odchode do práce zvyčajne volí možnosť tráviť čas vonku. Počas dňa zostáva v dome iba cez zimu. Takýmto spôsobom funguje Peggy už od šteniatka a vyhovuje to obidvom stranám :-). Keď sme v práci tak máme na dvore strážneho psa a po návrate z práce máme doma milého spoločníka.

RR v dome (v byte)

RR pôsobí v dome prirodzene ako ďalší človek :-), zvyčajne leží na nejakom svojom obľúbenom mieste, najradšej tak, aby mal prehľad o celej svojej ľudskej svorke. Veľa našich návštev bolo prekvapených, že psa nie je v dome vôbec cítiť, nebolo treba robiť žiadne úpravy štýlu odložiť kvety z dosahu, skryť všetky veci čo by mohol pes rozhrýzť. Dokonca dôslednou výchovou sa dá dosiahnúť taký stav, že napríklad naša Peggy miluje suché rožky a my jej ich sušíme na radiátore, kde ich má úplne pod nosom a keby chcela, môže si v nestráženej chvíli kľudne uchmatnúť, ale nikdy to neurobila. Tak isto pohostenie pre návštevy môžeme bez obáv položiť na konferenčný stolík a pes sa k jedlu ani nepriblíži. (V ďalších článkoch o výchove Vám poradíme ako na to).

RR rád leží pri svojich milovaných a rád sa ich dotýka, preto nezabudnite vytvoriť Vášmu miláčikovi miesta, kde sa Vám bude dať takto spoločne oddychovať. Napr. Peggy má svoj pelech v tichom kúte, kde si ide ľahnúť, keď chce mať pokoj a potom má deku, ktorá je v obývačke a tam s nami leží keď sledujeme televízor, keď príde návšteva a pod. Zámerne jej nedovoľujeme používať naše kreslá a gauče (bližšie Vám to vysvetlíme v ďalších článkoch o výchove).

Keď by som to mal v krátkosti zhrnúť, tak dobre vychovaný RR je úplne bezproblémový spolubývajúci. Nemá problém bývať s Vami či už v dome alebo v byte, dokonca máme vyskúšané bývanie v hoteloch, penziónoch, v stane v kempingu, v spacáku na čundri. Všade je RR v pohode ;-). Vlastne v každom novom prostredí má ten istý rituál, že si najskôr celý priestor obzrie, oňuchá a potom si najde najvhonejšie miesto, kde sa zloží a bez problémov strávi s Vami návštevu u priateľov, počká na Vás keď si dáte po prechádzke pivko v pohostinstve, spraví Vám garde na rande a nikdy Vám nespraví hanbu. Viem si predstaviť, že ak Váš zamestnávateľ nemá problém so psami, tak RR môže s Vami chodiť aj do roboty :-)

RR na prechádzke (na dvore)

...tak toto je úplne iné kafe ako doma :-). Vonku zbadáte, prečo je RR jedinečný a nezamenitelný. Už pri prvom náznaku, že sa ide von, sa v RR uvolní brzda, ktorá dovtedy z neho robila letargického bernardína. Aj ten najlepšie vychovaný RR má v tom momente problém poslúchnuť nejaký príkaz ,ale prečo mu kaziť radosť nejakým príkazom ;-).

Na ilustráciu rozdielu medzi RR a iným plemenom, Vám musím popísať príhodu, ktorú som zažil dvakrát, prvý krát to bol cudzí RR a druhý krát to už bola naša Peggy. RR sa hral na lúke s nemeckým ovčiakom a vtedy som pochopil, čo je to mrštný a rýchly pes. Mladý nemecký ovčiak evidentne nestačil ani v rýchlosti ani v obratnosti. Keď to RR zistil, tak začal počas hry skákať cez ovčiaka a robil okolo neho rôzne akrobatické čísla, zistil som, že sa dívam na tie psi s otvorenými ústami :-). Do tej doby som považoval nemeckého ovčiaka, za rýchleho a mrštného psa. Druhý krát, keď sa takto hrala s ovčiakom naša Peggy, tak som videl, že to prvý krát nebola náhoda, že je to pre RR úplne prirodzené a typické. Keď RR zistí, že ten druhý pes na neho nemá, tak si z neho robí vyslovene srandu.

Touto príhodou som chcel len zdôrazniť, aký je RR neuveritelne rýchly a obratný a vyplýva z toho, že ak chcete chodiť s RR vonku na voľno, tak to vyžaduje aby ste mali nad psom absolútnu kontrolu lebo ak Vás RR neposlúcha, tak ho ani nedohoníte ani nechytíte ;-). Preto treba RR už od šteniatka učiť základným cvikom poslušnosti aby mal tieto povely pevne zafixované.

Vonku je RR hlavne poľovník - durič, tzn. že ak ste niekde na poli, prípadne v lese, tak musíte mať stále na pamäti, že akákoľvek stopa, prípadne vyrušená zver prebudí v RR poľovný inštinkt a ak nemáte svojho psa zvládnuteho, ták Vám odbehne po stope, prípadne za zverou. V ďalších článkoch sa Vám pokúsime dať návod ako toto správanie čo najlepšie zvládnuť.

Ak bývate na dome, tak Váš RR bude tráviť od marca do novembra väčšinu času vonku na dvore. Naša Peggy ako som už písal, si volí sama, že kedy už chce byť radšej vonku (samozrejme okrem obdobia hárania, kedy síce Peggy chce byť vonku, ale my ju preventívne zatvárame v dome). Ak má RR pravidelné prechádzky a netrpí nudou a samotou, tak zvyčajne ani na dvore a v záhrade nerobí žiadne škody. Aj toto správanie sme docielili výchovou a pár trikmi, ktoré Vám v článkoch o výchove prezradíme.